Zasoby – czyli czym dysponujesz?


Panuje powszechne przekonanie, że do tego, żeby założyć firmę niezbędne są pieniądze.
Powoduje to sytuację, że większość ludzi, którzy zaczynają myśleć o założeniu firmy zaczyna uzależniać tę decyzję od zgromadzenia określonej kwoty pieniędzy. Problem w tym, że zwykle większość z nich nie potrafi określić jaka to jest kwota.

W ostatnich latach, kiedy to przedsiębiorcy zaczęli korzystać ze środków UE, wielu przyszłych przedsiębiorców uzależnia rozpoczęcie biznesu właśnie od uzyskania dotacji z UE. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że większość przedsiębiorców, nie korzystała na starcie z żadnego zewnętrznego wsparcia finansowego, a mimo to potrafią odnosić sukcesy w biznesie. Życie jednak pokazuje, że ci którzy skorzystali z dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej mieszczą się w ogólnych statystykach dotyczących żywotności firm. Jak z tego wynika, posiadanie pieniędzy na starcie nie gwarantuje sukcesu w biznesie.

Pieniądze są tylko narzędziem, którym trzeba potrafić się posługiwać. O tym jednak będzie obszerniej później. Podstawowym zasobem jest dobry pomysł na dobry biznes. Czym jest dobry pomysł na biznes i czym jest dobry biznes? Dobrym pomysłem jest ten, który pozwoli na szybkie znalezienie odbiorców na rynku, a dobrym biznesem jest ten, który pozwoli na osiąganie przyzwoitych zysków.

Czy masz dobry pomysł na dobry biznes? Jeśli nie, to znaczy że nie posiadasz podstawowego zasobu. Pieniądze tutaj niczego nie zmienią. Jeśli twierdzisz, że masz taki pomysł, to skąd wiesz, że jest on dobry? Czy wiesz to na pewno, czy tylko tak ci się wydaje?

Czy na pewno klienci będą potrzebować to, co chcesz im zaoferować?
Czy wiesz, kim będą twoi przyszli klienci? Czy wiesz, czego będą oczekiwać? Czy posiadasz wystarczające umiejętności, wiedzę i doświadczenie, żeby im to dać? Dopiero odpowiadając na te pytania można zacząć tworzyć podstawową mapę swojego biznesu. Wielu ludzi doznało porażki głównie dlatego, że źle się przygotowali do zakładania firmy. Jak widać pieniądze w tym planie pojawiają się na dalszej pozycji.

Tam gdzie wchodzą w grę pieniądze zaczyna się ekonomia. To wbrew pozorom dosyć trudna nauka i będzie ci towarzyszyć przez cały okres prowadzenia firmy. Trzeba więc również zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę z tej dziedziny, zanim jeszcze poniesiesz pierwszy koszt.

Tak więc to, co z pozoru jest proste należy rozłożyć na czynniki pierwsze i dokonać dokładnej analizy, po to żeby ustalić precyzyjnie czym dysponujesz a czym powinieneś dysponować.

To nie jest oczywiście pełny katalog zasobów, które są niezbędne do prowadzenia firmy.
Na tym etapie chciałbym tylko zasygnalizować, że nie jest to takie proste jakby się wydawało.

Dodaj komentarz