Narysuj swoją firmę

Wbrew pozorom nie będzie to zabawa, lecz bardzo ważna lekcja.
O narzędziach w biznesie będzie jeszcze dużo, ale na tym etapie już teraz możesz posłużyć się jednym z nich. Zwykłym pisakiem i kartką papieru. Narysuj okrąg i zapisz go jako „ja”. Następnie obok narysuj swoje cechy osobowości. Możesz je narysować jako dowolne figury.

Tak zaczyna się pojawiać obraz twojej przyszłej firmy w wersji wizualnej. Rysunek jest bardzo przydatnym narzędziem w procesie tworzenia i planowania. Największa ilość danych jakie odbiera mózg człowieka są to dane wizualne. Wszelkiego rodzaju obrazy. Dobrze jest więc już na początku posłużyć się tymi narzędziami, żeby łatwiej móc zrozumieć ich przydatność.

Na co dzień jesteśmy bombardowani milionami informacji, które nasz mózg przetwarza poza naszą świadomością. Mimo, że nie zdajemy sobie z tego sprawy, to jednak mózg zużywa energię na ich przetwarzanie, a tym samym mniej jej przeznacza na procesy twórcze. Musisz wiedzieć, że człowiek nie myśli słowami. Człowiek myśli obrazami. To jest bardzo ważna informacja dla kogoś, kto zamierza samodzielnie prowadzić firmę. Dlatego, że jest to podstawowa wiedza, która będzie niezbędna w procesach marketingowych.

Jeśli napiszemy na tablicy słowo „koń”, to w swoim umyśle nie zobaczysz słowa „koń”, lecz mózg przekonwertuje słowo pisane na obraz i w umyśle zobaczysz obraz konia. Tak jest w każdym przypadku. Większość ludzi jednak nie zdaje sobie z tego sprawy, bo dzieje się to podświadomie. Wyjaśniając to w sposób uproszczony, mózg musi wykonać pracę, czyli zużyć energię na przekonwertowanie słowa pisanego na obraz. Co się dzieje w mózgu, jeśli zamiast słowa „koń”, zobaczymy obraz konia? Mózg bardzo szybko rozkoduje informację podaną w formie obrazu. Czyli zużyje mniej energii, niż w przypadku konieczności konwersji słowa na obraz.

Nasz mózg zostaje jeszcze bardziej obciążony, kiedy słowa pisanego nie może skojarzyć z żadnym obrazem. Zwykle tak się dzieje, kiedy spotykamy się z nowymi słowami. To będą bardzo istotne informacje w dalszych tematach, związanych z obsługą klienta. Ponieważ obciążenie umysłu powoduje dyskomfort u odbiorcy i wpływa negatywnie na postrzeganie przedmiotu przekazu. W konsekwencji może mieć to fatalne skutki w biznesie. Dlatego, należy używać narzędzi, które będą nie tylko ułatwiać nam życie, ale również naszym klientom i współpracownikom. Jeśli więc możesz przemówić obrazem, zamiast słowem, rób to jak najczęściej.

Powróćmy jednak do naszego rysunku. Co można powiedzieć o tym obrazku?

Jakimi figurami oznaczyłeś swoje cechy osobowości i dlaczego właśnie takimi? Postaraj sobie na to odpowiedzieć, a dowiesz się wiele o sobie. Ponieważ powinieneś zrozumieć, że narysowałeś właśnie siebie w postaci binarnej.
Następnie zacznij rysować dalej. Narysuj w postaci dowolnych figur wszystko co ci przychodzi do głowy, a co według ciebie będzie ci potrzebne w biznesie. Następnie połącz wszystkie elementy w taki sposób, w jaki według ciebie powinny między nimi zachodzić relacje. Powinno zająć ci to kilka minut.

W ten sposób stworzyłeś prosty, wizualny obraz twojego biznesu.
Teraz możesz się dokładniej przyjrzeć temu rysunkowi. Postaraj się dokonać głębszej analizy. Tym razem zapisz jej wyniki. Co ci przypomina rysunek jako całość? Z czym ci się kojarzy? Jak są rozłożone poszczególne elementy? Co jest w jego środku, a co na jego obrzeżach? Które elementy są ze sobą powiązane?

Ten rysunek będzie projektem przyszłej firmy. Tak jak projekt domu. Nikt nie zaczyna budowy domu bez projektu.
Nie jest istotna tutaj forma, lecz treść. Zapewne zauważysz, że okrąg, który opisałeś jako „ja” znajduje się w środku rysunku. To oznacza, że to ty stanowisz centrum swojego biznesu. Wszystko inne jest peryferyjne.

Ten rysunek jest pierwszym szkicem roboczym. Można go zmieniać. Można coś dorysować, lub coś zamazać. Warto go opisywać. To jest bardzo ważne, żeby móc obserwować jak będzie zmieniał się twój biznes wraz ze zmianą świadomości. Ważne jest to, żeby mieć świadomość tej zmiany. Ponieważ będzie to obraz postępu, który się będzie dokonywał. Będzie miało to istotne znaczenie wtedy, kiedy pojawią się okresy słabości i zwątpienia. Obraz postępu, który się dokonał, stawia na nogi.

Pamięć jest ulotna i często widzimy tylko stan obecny, a nie widzimy drogi, którą przeszliśmy. Obraz pokazuje to bardzo wyraźnie. To dodaje energii i wiary we własne siły.

Zwykłym szkicem zacząłeś właśnie tworzenie wizji swojego biznesu, czemu poświęcimy jeszcze wiele uwagi.
Jeden zwykły szkic, a tyle w nim mocy.
Właśnie rozpocząłeś budowę swojej firmy.

Dodaj komentarz